Kestel Petek Temizleme

Petek Temizliğinde Önemli hususlar

Evlerimizde bulunan kalorifer sisteminin birer parçası olan petekler zaman içerisinde sıcak suyun dolaşımı esnasında gerçekleşen aşınma nedeni ile borularda ve peteklerde tıkanmalar meydana gelir ve bu tıkanmalar temizlenmez ise ısı kaybına ve daha başka sorunlara neden olabilmektedir.  Peki ama petek temizliği nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyim.  Petekleri kendiniz temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. ilk olarak kombi kesinlik ile kapatılmalıdır.  Daha sonra genel olarak balkon ya da banyolarda bulunan su tahliye vanaları yardımı  ile suyun boşaltılması sağlanmalıdır.  Suyun boşaltma işlemi sonladıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem kombide bulunan ve giriş vanaları olarak adlandırılan vanaların anahtar yardımı ile açılarak içindeki süzgeçlerin çıkartılması gerekmektedir. Çıkartmış olduğunuz süzgeçleri önceden hazırlamış olduğunuz çamaşır suyu dolu bir kabın içerisine koyun.

Yapılan tüm bu işlemlerden sonra sıra peteklerdeki radyatör vanaların altlı ve üstlü olarak kapatılmasına geldi. Radyatör vanalarının kapatılmasındaki amaç petekleri yerlerinden çıkartabilmektir.  Petek yerinden çıkarıldığı zaman banyo ya da balkon nerede yıkanacak ise oraya taşınması daha doğru olacaktır.  Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun en can alıcı cevabı aslında bu işlemden sonra geliyor. Peteğin yerinden çıkarıldıktan sonraki yıkama işlemi oldukça zahmetli ve dikkat gerektiren bir işlemdir.

Peteği temizleme için belirlenen alana taşıdıktan sonra peteklerin vana girişlerine yani hortumun olduğu girişe getirilmesi gerekmektedir.  Bu aşamada suyun basıncı oldukça önemlidir, suyun hortum ile olabildiğince yükse tayzikli olarak verilmesi bu konuda büyük önem taşımaktadır. suyun yükse tayzikli geliyor olması herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek acısından bir başka kişiden yardım alarak yapılması daha uygun görülmektedir.  Hortum ile vana deliliğinin içerisinde aktarılmakta olan su diğer taraftan çamur renginde kirli bir su olarak çıkacaktır.  İsteğinize bağlı olarak bu aşamayı eteği diğer tarafa doğru çevirerekte çamur renginden temiz berrak renkli su akıncaya kadar devam edilir.  Petek temizliği nasıl yapılır sorusu ile ilgili olarak evlerinizde bu işlemi tüm peteklerinize sıra ile kolay bir şekilde yapabilir ya da  bu konu hakkında hiçbir bilginiz yok ise işi uzmanlarına bırakbilirsiniz.

petek temizligi bursa

Petek temizliği yapmanın faydaları

Petek temizliği yapmanın faydalarıPetekler sıcak su dolaşımı ile birlikte tüm evin sıcak olmasını sağlayan sistemlerdir. Peteklerde çeşitli aşınmalar sonucu meydana gelen tıkanıklar peteklerin çalışmasını zorlaştırmakta ve evdeki her ortamın aynı sıcaklıkta olmasına engel olmaktadır. bu durumu önlemek amacı ile peteklerin belirli aralıklar ile temizlenmesi önem taşımaktadır. Petekleri herhangi bir bilginiz yok ise bilen bir firmayı çağırarak güvenilir olarak temizletebilir ve peteklerinizin yeni gibi olmasını sağlayabilirsiniz.  Petek temizliği yapmanın faydaları elbette ki vardır.  Bunlar arasında ilk sırada yakıt tasarrufu gelmektedir. Ödemekte olduğunuz faturaların yüklü gelmesinden oldukça şikayetçi iseniz ve ödediğiniz fatura kadar ısınamadığınızı iddaa ediyorsanız sizin sorununuz en başında peteklerin tıkalı olması gerekli gelmektedir.

Tıkalı olan petekler evin her alanının aynı derecede ısınmasına engel olmakta ve kombinin çok çalışmasına rağmen evde istenilen sıcaklığa ulaşılmamasına sebep olmaktadır. Petek temizliği yapmakta olan birçok firma bulunmaktadır. Sizlerde bu sorununuzdan kurtulmak amacı ile bu tür firmalara başvurarak evinizdeki tüm peteklerinizi kolay bir biçimde temizletebilirsiniz. Peki petek temizliği yapmanın faydaları var mıdır? diye düşünenler elbette ki olacaktır.  Yakıt tasarrufunun yanı sıra kullanılan tesisatın ömrünü uzatmak ve her yıl pahalı bakım onarım masraflarından kurtulmanıza fayda sağlamaktadır.

Peteklerinizde ve kalorifer sistemlerinizde meydana gelmekte olan tıkanıklıkların kolay bir şekilde temizlenebilmesi adına çalışmakta olan firmalar evinize gelerek kısa bir zaman içerisinde tüm petekleri tek tek sıra ile tertemiz yapmaktadırlar.  Peteklerde zamana bağlı olan aşınmalar sıcak su ile birleşerek tesisat içerisinde de aşınma meydana getirir ve bu aşınmalar petek içerisinde tıkanmaya neden olabilmektedir.  Petek temizliği yapmanın faydaları saymak ile bitmemektedir. Evinizde kış gelmeden yaptıracak olduğunuz petek temizliği hem petek, kombi ve kalorifer sistemlerinin pahalı ücretler ödenerek bakım ve onarımının yapılmasına engel olmakta ve sizleri birçok masraftan kurtarmaktadır. Bunun yanı sıra petek içlerinde dolaşan suyun hiçbir tıkanıklık ile karşılaşmaması sonucu her alana kolaylık ile ulaşabilmesi ile her yer aynı oranda ısınır ve kış boyu ödeyeceğiniz yakıt faturanızda da nerede ise yarı yarıya bir düşüş meydana getirmektedir.

Petekler neden kirlenir

Petekler evlerde sıcaklığı sağlayan bir araçtır. Kış aylarının soğuk yüzünden bizleri koruyan evleri sıcacık yapmakta olan peteklerin bir kusuru var, bu da herkesin bildiği üzere petek kirleridir.  Petekler neden kirlenir sorusunun cevabı olarak ısı, bakteri ve sudaki kireç diyebiliriz.  Peteklerin ısısının yüklemesi ile birlikte suyun içerisinde yer alan kireç peteklere ve petek borularına yapışmakta ve buralarda ısı kaybı meydana getirmektedir. Petek kirliliği genel olarak ısı kaybı ile başlar ve kesin olarak petek  temizliği yapılmalıdır.  Bütün binanın kalorifer sistemin ömrü boyunca içerisinde geçen kireçli su borularda ve peteklerde birikmeler yapar.   Kalorifer sistemlerinin iç kısmında ömürleri boyunca korozyon, demir oksit ve kireç içeren adeta siyah renkte çamur benzeri su üretilir. Oluşmakta olan bu çamurlaşmalar petekleriniz eğer temizlenmez ise ileriki zamanlarda daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.bursa petek temizleme

Evinizde bulunan petekler odanızı tam olarak ısıtabilmek için sürekli olarak sıcak su dolaşımı yapmak zorundadır.  Bu dolaşım evlerinizde tülleriniz hatta tavanlarınızın kararmasına neden olmaktadır.  Evlerdeki petekler neden kirlenir derseniz,  kombinin evi sürekli sıcak tutabilmek için sıcak su dolaşımını sağlamaya çalışması olarak açıklanabilir.   Suyun kalorifer sistemi içerisinde sürekli olarak dolaşması aşındırıcı etkiye sahiptir.  Kalorifer ve kombi tesisatına su temas ettiği zamanlarda burada bulunan parçaları da aşındırarak bünyesine katar ve daha aşındırıcı özelliğe kavuşur. Zaman ilerledikçe kalorifer ve peteklerde çamurlaşma ve paslanma şiddetli bir şekilde artmaktadır.  Tesisatta meydana gelecek olan tıkanıklıklar ısıtma sisteminin tam olara çalışmamasına sebep olabilmektedir.

Petekler in kirlenmesi ve tıkanması başlı başına sıkıcı bir olaydır. Peki ama petekler neden kirlenir? Evlenirinizde kalorifer sistemlerinde yer alan petekler sıcak su dolaşımı sırasında aşınmaların meydana gelmesi ve bu aşınmaların tesisat sisteminde tıkanıklığa neden olması ile ortaya çıkmaktadır. Zor ve korkutucu bir olay gibi görünse de alanında uzman ekibin evinize gelerek petekleri bir araç yardımı ile temizlemesi sonucunda peteklerdeki tıkanıklıktan kurtulmuş olacaksınız. Petekleriniz temizlenmek ile kalmayacak aynı zamanda tıkanıklıktan dolaşım sağlayamayan su eviniz her tarafını dolaşarak her yerin aynı sıcaklıkta olmasını sağlayacaktır.

Petek Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Petek temizleme işlemi,aslında kombinin ve peteklerin kullanımı ile direk bağlantılıdır.
bilindiği üzere kış aylarında kombi kış konumunda çalıştırılarak ortam ısısının sağlanması amaç edilmektedir.
peteklerin içindeki su ısındıkça tesisat içerisindeki suyun ısıdan dolayı yoğunlaşması ve kirli bir su kıvamına gelmesi,
bu kirli ve yoğunlaşmış suyun petek gözeneklerinde rahat dolaşmasına engel olur.haliyle zaman içerisinde,
peteklerin alt kısımlarında yoğunlaşmış suyun tortuları dolaşıma kısmen olanak vermez.halk arasında sıklıkla bahsedilen,
konuda budur,peteklerin üstü iyi ancak altları buz gibi,petek temizleme işleminin genelde iki yıl ara ile yapılması tavsiye edilir.
ancak yukarıda’da bahsettiğim gibi tamamen kullanıma bağlıdır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek temizleme işlemi şu sıralar çok yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden en önemlisi ise merkezi sistemden kombili sisteme geçen evlerde peteklerin eskiye nazaran daha çok kirlenmesidir. Bu kirliliğin önüne geçilmesi içinse bireyler petek temizliği işlemi yaptırmaktadırlar.

Petek temizliğinin ne olduğundan biraz bahsetmek gerekirse odalardaki peteklerin tek tek temizlenmesi işlemdir. Yaz aylarında boşta kalan ve çalışmayan kombiler nedeniyle peteklere sıcak su gitmemiştir ve geçen seneden kalan sıcak su artıkları da yaz boyunca kuruyarak oralarda kendilerine yer edinmişlerdir.

Yeni gelen kış aylarında ise petekler yanmaya ve içlerine su gitmeye başlayınca eski tortular yerlerinden çıkmazlar ve daha fazla su akışının gelmesine engel olurlar. Peteklere daha az sıcak su gittiği içinde petekler daha az ısınır ve dolayısıyla evlerinizin odaları da daha fazla ısınmayacaktır. Yani siz kombinizi hangi derecede yakarsanız yakın eğer peteklerinizde tıkanma ya da kirlilik söz konusu ise o oda ısınmayacaktır.Hangi peteğin pis olduğunu anlamak ise sizin için son derece basit bir olaydır. Odalarda sıcaklık farkları varsa ve bir oda da terlerken diğerinde üşüyorsanız o üşüdüğünüz odanın peteği maalesef ki kirlidir ve temizlenmesi gerekmektedir.

Petek TemizliğiBizim firmamız ise her türlü petek temizliği işlemini itinayla yapmaktadır. Üstelik bu işlemi son derece uygun ücretlere yapmaktadır. Bunun nedeni ise firmamızın adından sıkça söz ettiren firmaların başında gelmesi ve tüm bireyler tarafından bilinmesi dolayısıyladır. Sizde bilindik bir firmaya petek temizleme işlemlerinizi yaptırmak isterseniz bize dilerseniz Facebook üzerinden mesaj yoluyla, dilerseniz internet sitemiz aracılığıyla ve dilerseniz 0224 243 53 51 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Kış aylarından önce peteklerinizi temizletmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Neden Petek Temizliği Yapılmalıdır.

Çünkü kalorifer peteklerinin içinde geçen su yavaş yavaş kir ve tortu bırakmaktadır. Bu kir ve tortular peteğin alt kısmına çökmekte ve sağlıklı su dolaşımını engellemektedir. Bu da hem ısı kaybı hemde daha fazla doğalgaz yakıtı kullanılması demektir.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Kalorifer petekleri yoğun olarak kış aylarında kullanıldığından dolayı havalar soğumadan yaptırılmalıdır. Petek temizliği periyodik olarak yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle klorlu ve kireçli şehir suları 1 – 2 sene gibi kısa sürelerde peteklerde kir ve toru tabakası oluşturmaktadır.

Petek Temizliği Önemi Faydası

petek temizliği neden önemlidirKalorifer Petek Temizliğinin amacı kalorifer peteklerinin daha iyi ısınmasını sağlamak ve daha az yakıtla performans vermesini sağlamaktır. Çünkü petekler içerisinde biriken kir ve tortular ısı dolaşımını engellemekte ve daha çok yakıt tüketimi ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Petek temizleme işlemi yaptırmazsam ne olur?
  • Peteklerinizi temizletmemenin size ilk zararı faturanızın daha yüksek gelmesi olarak yansıyacaktır.
  • Temiz peteklerde 50 derecede ısınan ev pis ve kirli peteklere sahipse 70 derecede ısınacaktır.
  • Bu 20 derece fazla kombi yakmanız ise faturanıza maalesef oldukça fazla bir miktar olarak yansıyacaktır.
  • Siz kombiyi daha fazla açmak yerine petekleri temizletirseniz ise bu ücreti tüm kış boyunca değil sadece tek seferlik vererek bu zahmetten kurtulacaksınız.

Bu işlem için firmamızla iletişime geçmek isterseniz yukarıda belirtmiş olduğumuz numaradan ya da mobil telefonumuza olan 0224 243 53 51 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ve peteklerinizi temizletebilirsiniz.