Evlerimizde bulunan kalorifer sisteminin birer parçası olan petekler zaman içerisinde sıcak suyun dolaşımı esnasında gerçekleşen aşınma nedeni ile borularda ve peteklerde tıkanmalar meydana gelir ve bu tıkanmalar temizlenmez ise ısı kaybına ve daha başka sorunlara neden olabilmektedir.  Peki ama petek temizliği nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyim.  Petekleri kendiniz temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. ilk olarak kombi kesinlik ile kapatılmalıdır.  Daha sonra genel olarak balkon ya da banyolarda bulunan su tahliye vanaları yardımı  ile suyun boşaltılması sağlanmalıdır.  Suyun boşaltma işlemi sonladıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem kombide bulunan ve giriş vanaları olarak adlandırılan vanaların anahtar yardımı ile açılarak içindeki süzgeçlerin çıkartılması gerekmektedir. Çıkartmış olduğunuz süzgeçleri önceden hazırlamış olduğunuz çamaşır suyu dolu bir kabın içerisine koyun.

Yapılan tüm bu işlemlerden sonra sıra peteklerdeki radyatör vanaların altlı ve üstlü olarak kapatılmasına geldi. Radyatör vanalarının kapatılmasındaki amaç petekleri yerlerinden çıkartabilmektir.  Petek yerinden çıkarıldığı zaman banyo ya da balkon nerede yıkanacak ise oraya taşınması daha doğru olacaktır.  Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun en can alıcı cevabı aslında bu işlemden sonra geliyor. Peteğin yerinden çıkarıldıktan sonraki yıkama işlemi oldukça zahmetli ve dikkat gerektiren bir işlemdir.

Peteği temizleme için belirlenen alana taşıdıktan sonra peteklerin vana girişlerine yani hortumun olduğu girişe getirilmesi gerekmektedir.  Bu aşamada suyun basıncı oldukça önemlidir, suyun hortum ile olabildiğince yükse tayzikli olarak verilmesi bu konuda büyük önem taşımaktadır. suyun yükse tayzikli geliyor olması herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek acısından bir başka kişiden yardım alarak yapılması daha uygun görülmektedir.  Hortum ile vana deliliğinin içerisinde aktarılmakta olan su diğer taraftan çamur renginde kirli bir su olarak çıkacaktır.  İsteğinize bağlı olarak bu aşamayı eteği diğer tarafa doğru çevirerekte çamur renginden temiz berrak renkli su akıncaya kadar devam edilir.  Petek temizliği nasıl yapılır sorusu ile ilgili olarak evlerinizde bu işlemi tüm peteklerinize sıra ile kolay bir şekilde yapabilir ya da  bu konu hakkında hiçbir bilginiz yok ise işi uzmanlarına bırakbilirsiniz.