Kalorifer ve kombi petekleri, içerisinde bulunan suyun etkisi ile zamanla kireçlenme ve çamurlanma özelliğine sahiptir. Suyun içerisindeki oksijen peteklerdeki oksitlenmeyi hızlandırarak pas oluşmasına neden olur. Bu da peteğin ısınmasını engeller. Böyle bir sorununuz varsa kombinin derecesini ne kadar yükseltirseniz yükseltin arzu ettiğiniz sıcaklığa ulaşamayabilirsiniz. Petek temizleme işlemi yapılarak bu konudaki sorunlar profesyonellerce çözülebilmektedir.

Petek içerisindeki ve tesisat borularındaki tıkanmalar sadece sistemin suyunun değiştirilmesi ile açılmaz. Tıkanıklıkların ve kirecin çözülebilmesi için özel kimyasallar kullanılmalı ve sistem uygun debi ve basınçta suyla besleyebilecek makineler aracılığı ile yıkanmalıdır. Bu işi profesyonel olarak yapan İnegöl Petek Temizleme firması bu iş için özel olarak üretilmiş makineler ve kimyasal malzemeler kullanmaktadır. Bu sayede kısa zamanda ve herhangi bir dağınıklığa sebep olmadan evinizdeki tüm petekler temizlenir.

Petek Temizlemenin Ekonomik Artısı

Petek temizliği evinizin ekonomisi için de önemli bir işlemdir. Birikmiş tortular suyun yoğunluğunu arttırır. Yoğunluğu artan suyu kombinin ısıtabilmesi için daha fazla çaba harcaması gerekir. Harcanan çaba ile doğru orantılı olarak hem daha fazla doğalgaz harcanır hem de parçaların yıpranma miktarı artar. Kombi gibi yüksek maliyetli bir ürünün hem tamir edilmesi zordur hem de yedek parçaları oldukça pahalı olabilmektedir. Bu nedenle kombinin bozulmasına da engel olabilen petek temizleme işlemi eviniz için birçok açıdan faydalıdır.

 

Petek Temizleme İşleminde Önemli Noktalar:

  • Kombi petek temizliği uzman ekiplerce yerine getirilmesi gereken bir işlemdir. Bu işlemde kullanılan ekipmanlar normal satış alanlarında bulunamaz ve evde kullanılan malzemeler ile peteklerin içindeki kirler temizlenemez.
  • Kombi temizleme işlemi yapılırken kullanılan kimyasallar Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı olmak zorundadır. Bu malzemelerin kullanımı uzmanlarca evinizin boyutu ve peteklerinizin ölçüsüne göre hesaplanarak yapılmak zorundadır. Fazla kullanım aşınma yapabileceği gibi az kullanım da ise yeterli temizlik sağlanmaz.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizleme herhangi bir radyatörün su giriş çıkış vanaları aracılığı ile yapılabilir. Genellikle bu iş için banyoda bulunan radyatör veya havlupan tercih edilmektedir. Havlupan vanalarına takılan makine aracılığı ile önce sistemdeki kirli su boşaltılır. Ardından sisteme özel kimyasal katılmış su pompalanır ve bu su ile petekte birikmiş kireç ve çamurlar tahliye edilmeye çalışılır. Peteklere verilen kimyasal katılmış su tahliye borusundan berrak olarak çıkana kadar işleme devam edilir. Berrak su görüldükten sonra petekler sade su ile durulanarak kimyasal malzemeden arındırılır. Ardından sisteme tekrar farklı bir kimyasal verilerek kireçlenme ve paslanmanın önüne geçilmeye çalışılır. Kombi petek temizliği işlemi ise en son yapılarak kombi vanaları içerisinden kombide biriken kirli su ve onun etkisinden kurtulmaya çalışılır.

Petek temizliği işleminde önemli olan nokta, işlemi profesyonel olan firmalara yaptırmaktır. İnegöl Petek Temizleme ile en iyi şekilde sonuç alabilirsiniz.