Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer tesisatında ısıtma performansında düşüklük görüyorsanız ve faturalarınız da sıklıkla artmaya devam ediyorsa, bunun en büyük nedeni peteklerinizin hava yapmasıdır. Petekler üzerinde biriken hava, zamanla peteklerin iç kısmından dolaşan suyun geçmesine engel olmaktadır. Peteklerinizin eski konumuna gelmesi ve kaliteli ısınmak için, peteklerinizin havasını almanız gerekmektedir. Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa, Bursa Petek Temizliği ile iletişime geçerek, bizlerden hizmet alabilirsiniz. Uzman teknik ekibimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile adresinize gelip, peteklerinizin havasını almakta ve aynı zamanda bakımlarını da yapmaktayız. Fakat sizlere ön bilgi vermek amacıyla, peteklerin havası nasıl alınır ve ne gibi işlemler uygulanır sorularına cevap vereceğiz.

Peteklerin Havasını Almak İçin;

Peteklerde oluşan havayı peteklerinizden çıkarmak ve almak için ilk olarak “purjör anahtarı” veya “düz tornavida” takımı temin etmeniz gerekmektedir. Peteğin üst tarafında yer alan purjör tıpasını, purjör anahtarı veya düz tornavida ile saat yönünün tam tersi olarak çevirin ve sıcak suyu görene kadar içerisinde oluşan havayı boşaltın. Su gelmeye başladıktan sonra aynı şekilde tutarak boşalan suyu bir kaba alabilirsiniz. Kirlenen suyu göreceksiniz ve bu su peteklerinize ciddi zararlar vermektedir. Suyu aldıktan sonra purjör tıpasını yerine takarak, tersine çeviriniz. Fakat bu yeni petekler için geçerlidir. Eğer eski bir peteğiniz varsa, vana bağlantı rekorlarını gevşetmeniz ve aynı işlemleri uygulamanız gerekmektedir. Alt ve üst kısımlardan hava çıkışlarını sağlayarak, suyu tamamen boşaltmış olursunuz.

Peteklerde Hava Olup Olmadığını Anlamak İçin;

Radyatörler üzerinde hava olup olmadığını anlamak için, elinizi radyatör üzerinde gezdirin. Eğer peteğin üst kısmı soğuk veya üst kenarı sıcak diğer tarafı soğuksa ya da tersi bir durum söz konusu ise, peteklerinizde hava var demektir. Fakat hatırlatmamız gereken şey ise, petekler içerisinde hava varsa, üst kısımlar hiç bir şekilde ısınmaz. Eğer peteğin alt kısmı ısınmıyorsa, bunun hava ile bir ilgisi yoktur. Petekler üzerinde hava olduğu zaman, ya tamamı soğuk olur ya da bir kısmı sadece hafif ılık olur. Peteklerinizdeki hava sorununu çözmek  için Bursa Petek Temizleme aracılığı ile hizmet alabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir